BLOG

Všetko, čo potrebujete vedieť o legínach

Možno jeden z najvariabilnejších kúskov oblečenia sa ako každý iný odev vyvíja už niekoľko desaťročí. Z ukrytej spodnej bielizne sa stala plnohodnotná súčasť outfitov vhodných aj do spoločnosti. Legíny sa dnes nosia doma, v posilňovni, v práci či do baru. Ako si vybrať tie správne?

 

Prvé zmienky o legínach, obtiahnutých nohaviciach obopínajúcich postavu, pochádzajú z obdobia stredoveku, kedy ich nosili výhradne muži. Do šatníka dám sa legíny dostali v 19. storočí, ale len ako spodná bielizeň ukrytá pod obrovskými krinolínami. V druhej polovici minulého storočia boli legíny na bežné nosenie obľúbené v upravenej verzii ako kaliopky – nohavice, ktoré mali akési „pútko“ cez pätu. V 80. a 90. rokoch boli v móde najmä lesklé materiály a trblietky. V súčasnosti legíny nosia prevažne ženy, a aj keď patria k naozaj univerzálnym kúskom odevu, sú nejaké medze, v ktorých by sa ich nositeľky mali pohybovať.

  1. Postava

Legíny sú veľmi pohodlné, ak máte na sebe správnu veľkosť, nemali by nikde tlačiť a obmedzovať. Na druhej strane, ukážu naozaj každú nedokonalosť. Preto sa všeobecne k legínam odporúča nosiť dlhší top alebo tuniku, ktoré zakryjú prípadné kilá navyše, ale aj intímne partie.

  1. Materiál a vzor

Materiál určuje príležitosť, k akej sú legíny vhodné. Lesklé materiály vezmite do posilňovne, tie z pevnejšej látky si neváhajte obliecť aj do práce. Vzorované legíny kombinujte s jednofarebným topom či blúzkou a opačne. A vždy si dajte pozor, aby legíny nepresvitali.

  1. Súčasť outfitu

Ako už bolo spomenuté, legíny sú vhodné na mnoho príležitostí, dôležité je to, s čím si ich oblečiete. Jednotlivé typy legín vám pomôžu vybrať tie správne z bohatej ponuky.

 

Športové legíny – elastické športové legíny sú vďaka pohodlnému strihu a materiálu vhodné na nosenie počas akejkoľvek fyzickej aktivity aj vo voľnom čase. Prispôsobia sa postave, netlačia a neobťažujú.

Dámske fashion legíny – sú najčastejšie dostupné v čiernej farbe, ktorá sa hodí naozaj ku všetkému. S blúzkou a sakom vytvoria dokonalý business outfit. V kombinácii s flitrovaným predĺženým topom obstojí ako outfit na večernú párty či posedenie s kamarátkami.

Detské legíny – farebné a vzorované detské legíny rozžiaria každú detskú tváričku. Svoje využitie nájdu na pieskovisku počas detských hier, ale aj na rodinnej oslave v kombinácii so sukňou či šatami mladej slečny.

Tehotenské legíny – nastávajúca mamička potrebuje najmä pohodlie. Vyvýšený pružný pás na tehotenských legínach jej poskytuje potrebný komfort počas celého dňa.

Pánske legíny – sú využiteľné najmä pri športových aktivitách ako bicyklovanie či beh. V zimných mesiacoch sú bavlnené pánske legíny využiteľné ako spodky, napríklad aj počas lyžovania.

Zateplené legíny – sú ideálnym riešením, ak sa nechcete vzdať nosenia legín ani v chladnejšom počasí. Zvnútra sú zateplené, a tak zohrejú nielen ako spodná vrstva, ale aj pod šatami.

Legíny na chudnutie – špeciálny materiál, z ktorého sú legíny na chudnutie vyrobené podporujú zvyšovanie telesnej teploty a potenie, vďaka ktorému sa z tela vyplavujú škodlivé látky a odbúravajú sa tuky.

Džegíny-rifľové legíny – džegíny sú skvelou kombináciou pohodlných legín a hrubších džínov. Nohavice, ktoré netlačia na páse, a sú prijateľné aj s kratším tričkom, sú obľúbeným kusom oblečenia.

¾ legíny – ¾ praktickú dĺžku legín najčastejšie vidíme v posilňovni, a počas letných mesiacov aj v uliciach zladenú k dlhšiemu topu či p